Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2015 r., sygn. II FSK 3483/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Bogdan Lubiński (sprawozdawca), Protokolant Maciej Wojtuń, po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2013 r. sygn. akt V SA/Wa 2629/12 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia, odmowy rozłożenia na raty i odroczenia terminu płatności zaległości z tytułu wpłat na PFRON 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. M. na rzecz Ministra Pracy i Polityki Społecznej kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 marca 2013 r., sygn. akt V SA/Wa 2629/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. M. (zwanego dalej "skarżącym") prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą J. J. M. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 października 2012 r. w przedmiocie odmowy umorzenia, odmowy odroczenia terminu płatności i rozłożenia na raty zapłaty zaległości z tytułu obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że wnioskiem z dnia 16 kwietnia 2012 r. uzupełnionym pismem z dnia 1 maja 2012 r., skarżący zwrócił się do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o umorzenie w całości lub w części, względnie o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności zaległości z tytułu wpłat na PFRON za okres: styczeń 2009 r., od marca 2009 r. do grudnia 2010 r. oraz za okres od czerwca 2011 r. do stycznia 2012 r. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że jednorazowa spłata powstałej wobec PFRON zaległości może doprowadzić do znacznego pogorszenia się sytuacji finansowej dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa, a zachwianie płynności finansowej mogłoby doprowadzić do konieczności zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej i zwolnienia 40 pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00