Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2015 r., sygn. I FSK 201/14

O miejscu zamieszkania w jakiejś miejscowości można mówić wówczas, gdy występujące okoliczności pozwalają przeciętnemu obserwatorowi na wyciągnięcie wniosków, że określona czynność jest głównym ośrodkiem aktywności życiowej danej osoby fizycznej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Kwaśniewska-Ciesielska, po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 14 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Go 471/13 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 25 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do września 2008 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gorzowie Wielkopolskim, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Z. na rzecz M. M. kwotę 2050 (słownie: dwa tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 14 listopada 2013 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim r. (sygn. akt I SA/Go 471/13) po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z 25 lipca 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do września 2008 r. oddalił skargę.

Przedstawiając stan faktyczny Sąd I instancji podał, że decyzją z 25 lipca 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Z. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Z. z 12 kwietnia 2013 roku.

W uzasadnieniu, organ odwoławczy podkreślił, że skarżący mimo, że w kontaktach z organem kontroli skarbowej w toku prowadzonego postępowania, jak i z kontrahentami w 2008 r. posługiwał się adresem N. [...] D. i taki też adres wskazał jako adres do korespondencji, to w badanym okresie tam nie zamieszkiwał; na terytorium kraju nie miał też siedziby, gdyż - jak ustalono - na stałe przybywał w Niemczech (Hamburg). Organ zauważył przy tym jednak, że ww. adresem tj. N., [...] D. - jako adres zamieszkania, siedziby i wykonywania działalności - skarżący posługiwał się przy rejestracji w Urzędzie Skarbowym w D.- właściwym dla siebie urzędzie skarbowym jako podatnik VAT czynny, przy wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta i Gminy D., przy nadaniu mu numeru NIP i REGON. Także w deklaracjach VAT-7 za 2008 r. - jako adres zamieszkania wskazywał ten adres. Ponadto z uzyskanych informacji (pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w D. z dnia 18 czerwca 2013 r.) wynika, że M. M., w okresie od dnia 8 września 2008 r. (tj. od dnia nadania numeru NIP) do dnia 18 października 2011 r. (tj. dnia wszczęcia postępowania kontrolnego) nie zgłaszał zmiany miejsca zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00