Wyrok NSA z dnia 5 lutego 2015 r., sygn. I FSK 161/14
O sprzeczności regulacji krajowej można by mówić, gdyby regulacje krajowe wykraczały poza zakres kategorii oraz gdyby naruszały zasadę neutralności fiskalnej. Samo więc zawężenie w przepisach krajowych kategorii środków spożywczych, do których zastosowanie ma stawka obniżona nie daje podstaw do przyjęcia, że przepis krajowy jest sprzeczny z prawem wspólnotowym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Dagmara Dominik-Ogińska, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 5 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. Sp. z o.o. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 października 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1444/13 w sprawie ze skargi E. Sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. Sp. z o.o. z siedzibą w R. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 10 października 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1444/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. Sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 28 lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Uzasadniając wyrok, WSA wskazał, że spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki tego podatku dla wyrobów sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 10.72.12.0. Spółka jest producentem wielu rodzajów ciastek. W zakresie swojej działalności produkuje różne wyroby ciastkarskie, które nie zawierają środków konserwujących - słodkie herbatniki, powleczone przetworami zawierającymi kakao, zawierające nadzienie lub nie, gdzie zawartość wody nie przekracza 12 %, a zawartość tłuszczu nie przekracza 35 %. Wyroby są produkowane z wykluczeniem stosowania środków konserwujących. Strona uzyskała opinię klasyfikacyjną Urzędu Statystycznego w L. z 21 listopada 2012 r., w której zaklasyfikowano jej wyroby według klasyfikacji wydanej na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. nr 207, poz. 1293 ze zm.) do grupowania PKWiU 10.72.12.0 "pierniki i podobne wyroby, słodkie herbatniki, gofry i wafle". Dotyczy to produktów [...].