Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2015 r., sygn. II FSK 3222/12
Wypłata wspólnikowi wynagrodzenia za umorzone udziały, ma charakter świadczenia jednostronnego i nieekwiwalentnego, nie może być zatem uznana za odpłatne zbycie składników majątku spółki wtedy, gdy wypłata następuje w formie rzeczowej (niepieniężnej).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia WSA del. Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 września 2012 r. sygn. akt I SA/Łd 809/12 w sprawie ze skargi "J." sp. z o.o. z siedzibą w P. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2012 r. nr IPTPB3/423-31/12-2/PM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz "J." sp. z o.o. z siedzibą w P. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem postępowania jest skarga kasacyjna J. D. sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej w skrócie: strona, skarżąca, spółka) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 września 2012 r. sygn. akt I SA/Łd 809/12 uchylającego indywidualną interpretację Ministra Finansów (dalej jako: organ podatkowy) z dnia 13 kwietnia 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów.
2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi.
2.1. Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że we wniosku o udzielenie interpretacji podatkowej skarżąca przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe. Wspólnikami wnioskującej spółki są osoby fizyczne. Spółka planuje zmienić umowę spółki, wprowadzając do niej postanowienie o automatycznym umorzeniu części udziałów. W zamian za umorzone udziały, wspólnicy otrzymają wynagrodzenie w postaci prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności nieruchomości będącej własnością spółki, których księgowa wartość odpowiada wartości wynagrodzenia za umorzone udziały.