Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2015 r., sygn. I FSK 290/14
Zarówno przepisy ustawy o VAT, jak i jej europejski wzorzec wynikający z Dyrektywy Rady 112/2006/WE (a wcześniej z VI Dyrektywy) nie sprzeciwiają się dopuszczalności ustalenia podstawy opodatkowania tym podatkiem w drodze szacunku, o ile oczywiście będzie on respektować cechy szczególne tegoż podatku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 października 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 1310/13 w sprawie ze skargi J. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 28 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do czerwca 2008r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 8 października 2013 r. po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 28 maja 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do czerwca 2008 r. oddalił skargę.
Przedstawiając stan faktyczny Sąd I instancji podał, że w toku postępowania kontrolnego stwierdzono, iż w rozliczeniach podatku VAT za poszczególne miesiące 2008 r. podatnik zaniżył podstawę opodatkowania sprzedaży samochodów używanych. W ocenie organu zaniżenie marży było spowodowane przyjęciem do jej obliczania ceny sprzedaży samochodów zaniżonej w stosunku do rzeczywiście otrzymanej od nabywców.
Na wystawianych fakturach VAT-marża podatnik zamieszczał w opisie towaru informację, iż samochód jest używany, bez gwarancji, stan techniczny jest znany kupującemu. Wszystkie sprowadzone pojazdy były na zlecenie podatnika poddawane badaniom technicznym przez uprawnionych diagnostów oraz rejestrowane na jego nazwisko. Samochody posiadały zatem aktualne zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym, z których wynika, że były pojazdami sprawnymi.