Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 11 marca 2015 r., sygn. II FSK 430/13
Faktyczna data dokonania zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go jako kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p. Nie jest ona bowiem datą ujęcia kosztu, a jedynie datą technicznego wprowadzenia informacji do systemu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1034/12 w sprawie ze skargi K. [...] S.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 21 maja 2012 r. nr ILPB3/423-59/12-2/AO w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz K. [...] S.A. z siedzibą w L. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił skargę Spółki Akcyjnej K. z siedzibą w L. i uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 21 maja 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca Spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kopalnictwa rud miedzi oraz produkcji miedzi i innych metali. Warunkiem koniecznym dla prowadzenia działalności wydobywczej jest posiadanie stosownej koncesji, co wynika z przepisów ustawowych. Skarżąca posiada obecnie ważne koncesje na wydobycie kopalin wydane na czas określony. Ponieważ od 2013 r. koncesje te będą sukcesywnie wygaszane, zamierza wnioskować o wydanie nowych koncesji (przedłużenie ważności już posiadanych) na maksymalny okres. Koncesja udzielana jest na czas oznaczony (od 3 do 50 lat), zależny od uznania organu koncesyjnego. Z uwagi na konieczność uzyskania nowych koncesji skarżąca ponosi wydatki związane z: pozyskaniem raportów o oddziaływaniu na środowisko i analizą dokumentów planistycznych, uzyskaniem prognoz wpływów eksploatacji górniczej na środowisko, opracowaniem mapy ryzyka dla obszarów górniczych, zawarciem umów o ustanowienie użytkowania górniczego i opłatami z tego tytułu, kosztami pracowniczymi związanymi z zaangażowaniem pracowników w proces uzyskania koncesji. Wobec tego, że prowadzi księgi rachunkowe z uwzględnieniem Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, według przepisów o rachunkowości powyższe wydatki dla celów bilansowych będą podlegać aktywowaniu (jako wartości niematerialne). Mając na względzie tak przedstawiony stan faktyczny zadała pytanie, czy ponoszone wydatki, mające na celu uzyskanie koncesji na wydobycie rud miedzi, stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, zajmując stanowisko, że jako koszty pośrednie zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.) stanowić będą koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (ujęcia w księgach) i nie będą rozliczane w czasie, w myśl art. 15 ust. 4d zdanie 2 u.p.d.o.p., gdyż w chwili ich poniesienia nie jest możliwe ustalenie okresu uzyskiwania przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right