Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2014 r., sygn. II OSK 1914/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant: asystent sędziego Marta Romanowska po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2011 r. sygn. akt VII SA/Wa 427/11 w sprawie ze skargi A. S. i M. S. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawie wyrokiem z dnia 14 września 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 427/11 oddalił skargę A. S. i M. S. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...].

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z [...] grudnia 2010r. ([...]), na podstawie art. 123 oraz art. 59 § 1 i 2 kpa po rozpatrzeniu wniosku A. i M. S. o przywrócenie terminu do w niesienia odwołania od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Warszawskiego Zachodniego z [...] sierpnia 2010r., (nr [...]) nakazującej p.p. S. rozbiórkę budynku mieszkalno-biurowego na działce nr ew. [...] przy ul. H. w L., gm. S. -odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Organ wskazał, że decyzję z [...] sierpnia 2010r. doręczono w trybie art. 44 k.p.a., dnia 3 września 2010r., po bezskutecznym podwójnym awizowaniu. Strony prawidłowo pouczono o prawie i terminie wniesienia odwołania, który zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a. wynosił 14 dni i upłynął 17 września 2010r. Natomiast odwołanie z wnioskiem o przywrócenie terminu złożono w siedzibie organu powiatowego 13 października 2010r. Organ powołał art. 58 § 1 i 2 k.p.a. i wyjaśnił, że o braku winy w niedopełnieniu obowiązku można mówić tylko wtedy, gdy jego spełnienie stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia tj. jeśli strona nie mogła przeszkody usunąć, nawet przy największym w danych warunkach wysiłku. Strona winna uwiarygodnić, że przeszkoda była od niej niezależna i istniała przez cały czas, aż do złożenia wniosku o przywrócenie terminu. Natomiast skarżący wskazali, że nie otrzymali listów poleconych. Argumentacja ta nie może stanowić podstawy do przywrócenia terminu do wniesienia odwołania, gdyż w sprawie miała miejsce fikcja doręczenia (art. 44 kpa). Zainteresowani w żaden sposób nie wykazali braku własnej winy w uchybieniu ww. terminowi. Powyższe nie może zatem uzasadniać jego przywrócenia. Na koniec organ wyjaśnił, że uchybienie ustawowego terminu do wniesienia odwołania powoduje bezskuteczność odwołania, czego następstwem jest ostateczność decyzji.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00