Wyrok NSA z dnia 21 maja 2014 r., sygn. II OSK 3074/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. NSA Andrzej Matan Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 1031/12 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 14 września 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] sierpnia 2010 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Zaskarżoną decyzją Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z [...] grudnia 2009 r. odmawiającą obywatelowi USA D. G., urodzonemu [...] lutego 1942 r. w F., synowi A. G. i J. P. (P.), stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. G. na ww. decyzję Ministra podzielając stanowisko tego organu, iż ze względu na brak dowodów, wskazujących na to, że skarżący jest synem R. G. i dzieckiem ślubnym obywatela polskiego A. G., brak było podstaw do stwierdzenia, że skarżący z chwilą urodzenia nabył obywatelstwo polskie po swoim ojcu, zgodnie z art. 4 pkt 1 oraz art. 5 obowiązującej w dacie jego urodzenia ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. R.P. Nr 7, poz. 44 ze zm.) - dalej: ustawa o obywatelstwie Państwa Polskiego. Sąd nie zakwestionował prawidłowości ustaleń faktycznych przyjętych w sprawie przez organy, z których wynikało, że skarżący jest synem A. G. i J. P.. Akt małżeństwa rodziców wnioskodawcy nie zachował się. Z dokumentów przedstawionych przez stronę wynika zaś, że żoną A. G. (uprzednio: A. A. G., wg wyroku Sądu Prawa Zwyczajowego w Filadelfii z dnia 18 kwietnia 1941 r.) była R. G. (uprzednio: R. G., zmiana nazwiska nastąpiła na mocy ww. wyroku Sądu Prawa Zwyczajowego w Filadelfii z dnia 18 kwietnia 1941 r.). Dokumenty zgromadzone w sprawie nie potwierdzają, że R. G. (G.) i J. P. to ta sama osoba. W tych warunkach brak było podstaw do przyjęcia, że R. G. (G.) jest matką skarżącego, a w konsekwencji brak podstaw do stwierdzenia, że skarżący pochodzi ze związku małżeńskiego, w szczególności zawartego pomiędzy A. G. i R. G.. W tej sytuacji, zdaniem Sądu, uprawnione było uznanie przez organy administracji, iż brak dokumentów, z których w sposób niewątpliwy wynikałby fakt nabycia obywatelstwa polskiego, uniemożliwia stwierdzenie posiadania przez skarżącego tego obywatelstwa.