Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2014 r., sygn. II OSK 79/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie NSA Paweł Miładowski (spr.) NSA Maciej Dybowski Protokolant asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2014r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia [...] września 2012 r. sygn. akt [...] w sprawie ze skargi B. C. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie anulowania czynności materialno-technicznej polegającej na zameldowaniu uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...].
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 września 2012 r., sygn. akt III SA/Lu 163/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, oddalił skargę B. C. na zaskarżoną decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2012 r., nr [...], w przedmiocie anulowania czynności materialno-technicznej polegającej na zameldowaniu. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r. Prezydent Miasta C. umorzył postępowanie administracyjne w sprawie anulowania czynności materialno-technicznej polegającej na zameldowaniu B. C. na pobyt stały w lokalu przy ul. [...] w C..
W uzasadnieniu wskazał, że B. C. pobyt stały we wspomnianym wyżej lokalu zgłosił w dniu 16 sierpnia 2011 r. i potwierdziła ten pobyt okazując tytuł prawny do tego lokalu z 2007 r. Powołując się na treść art. 9 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), organ stwierdził, że z treści tego przepisu wynika, że także inny podmiot (niż właściciel lokalu) dysponujący tytułem prawnym do lokalu może dokonać potwierdzenia pobytu w lokalu. Uwzględniając powyższe, organ uznał, że wprawdzie B. C., dokonując zameldowania w przedmiotowym lokalu mieszkalnym na pobyt stały, nie była już właścicielką tego lokalu jednak przysługiwało jej prawo potwierdzenia pobytu osób w lokalu do celów meldunkowych na podstawie § 6 umowy pożyczki i przewłaszczenia na zabezpieczenie z dnia 31 maja 2011 r., z którego wynikało, że B. C. zatrzymuje przewłaszczany lokal mieszkalny numer [...] przy ul. [...] w C. w swoim władaniu.