Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. II OSK 176/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) Sędzia del. WSA Mirosława Pindelska Protokolant asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 października 2012 r. sygn. akt II SA/Gl 914/12 w sprawie ze skargi J. C. na uchwałę Rady Gminy Rudziniec z dnia 28 września 2011 r. nr XII/125/2011 w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 8 października 2012 r. oddalił skargę J. C. na uchwałę Rady Gminy Rudziniec z dnia 28 września 2011 r. nr XII/125/2011, mocą której dokonano zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Rudziniec, przyjętego uchwałą Rady Gminy nr XXXIII/382/02 z dnia 9 października 2002 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że pismem z dnia 26 października 2011 r. J. C., jako właściciel działki nr [...] w Rudnie, wezwał Radę Gminy do uchylenia lub zmiany powyższej uchwały jako naruszającej jego interes prawny i postanowienia Strategii Rozwoju Gminy Rudziniec na lata 2007 - 2015. Wnioskodawca podniósł, że w dniu [...] sierpnia 2011 r. zgłosił uwagę do projektu studium, domagając się zmiany przeznaczenia działki nr [...] z terenów pól uprawnych na tereny zabudowy mieszkaniowej. Rada Gminy w załączniku nr 7 do uchwały rozstrzygnęła o nieuwzględnieniu uwagi bez podania konkretnej przyczyny. W uzasadnieniu zaskarżonej uchwały Rada Gminy wskazała zaś, że wprowadzenie nadmiernej ilości nowych terenów budowlanych sprzyja nieuzasadnionemu rozproszeniu zabudowy i stoi w sprzeczności z zasadą zrównoważonego rozwoju, natomiast konieczność zapewnienia obsługi społecznej i technicznej spowodowałoby nadmierne obciążenie finansowe Gminy. Tymczasem zgodnie z przywołaną strategią, jednym z podstawowych celów jest tworzenie warunków do rozwoju zabudowy mieszkaniowej i inwestycyjnej poprzez wyznaczanie nowych terenów pod budownictwo, a tym samym zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem wnioskodawcy, obciążenie finansowe ze względu na zapewnienie infrastruktury społecznej, nie będzie zaś znaczne przy uwzględnieniu wpływów z tytułu opłat adiacenckich, rent planistycznych i podatków od nieruchomości oraz PIT-5. Podkreślił również, że nabył przedmiotową działkę z zamiarem rozwinięcia działalności gospodarczej zgodnie z przyjętą strategią, a w związku z brakiem jej realizacji narażony został na straty finansowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00