Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 września 2014 r., sygn. I GSK 605/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 16 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 22 stycznia 2013 r. sygn. akt V SA/Wa 2191/12 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 22 stycznia 2013 r. oddalił skargę A. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2012 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

Naczelnik Urzędu Celnego w C. decyzją z dnia [...] października 2011 r. określił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju za listopad 2005 r. w kwocie 12.875,00 zł i grudzień 2005 r. w kwocie 8.001,00 zł. Organ wskazał, że skarżący w tych okresach sprzedał 10 sztuk samochodów. Będąc komisantem dokonywał sprzedaży pojazdów we własnym imieniu, w związku z czym obciążał go obowiązek podatkowy. Organ wskazał również na okoliczność obniżenia wartości należnego podatku do rezydualnej kwoty podatku akcyzowego, zawartej w wartości rynkowej podobnego pojazdu sprzedawanego na terytorium kraju po zarejestrowaniu. Wskazał również, że nie wystąpiła sytuacja przedawnienia zobowiązania podatkowego za wymienione okresy.

Decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. Dyrektor Izby Celnej w W. uchylił rozstrzygnięcie organu I instancji w zakresie określenia zobowiązania podatkowego za miesiąc listopad 2005 r. i w tym zakresie umorzył postępowanie. W zakresie zobowiązania za podatkowego za miesiąc grudzień 2005 r. Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego. Odnosząc się do zobowiązania podatkowego za listopada 2005 r. organ odwoławczy stwierdził, iż nastąpiło jego przedawnienie i nie wystąpiło żadne zdarzenie przerywające bądź zawieszające bieg przedawnienia tego zobowiązania. Zobowiązanie za grudzień 2005 r. nie uległo przedawnieniu gdyż doszło do zawieszenia jego biegu z uwagi na wszczęcie przeciwko skarżącemu postępowania karnego o przestępstwo skarbowe. W ocenie organu odwoławczego, organ I instancji w sposób prawidłowy dokonał wykładni przepisów prawa krajowego uwzględniając treść art. 90 akapit pierwszy TWE w związku, z czym prawidłowo przyjęto, że za podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym należało przyjąć cenę rynkową podobnego pojazdu na rynku krajowym nie zaś cenę z faktury sprzedaży. Organ wskazał ponadto, że w pierwszej kolejności wyliczono podatek akcyzowy na podstawie przepisów prawa krajowego, za podstawę opodatkowania przyjęto fakturę VAT wystawioną przez podatnika, a następnie, mając na uwadze wytyczne zawarte w wyroku ETS w sprawie C - 426/07 zbadane zostało czy kwota należnego podatku akcyzowego wyliczona z tytułu sprzedaży samochodów przed ich pierwszą rejestracją przewyższa rezydualną kwotę tego podatku zawartą w średniej wartości rynkowej podobnych pojazdów zarejestrowanych wcześniej w kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00