Wyrok NSA z dnia 6 maja 2014 r., sygn. II GSK 269/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Zofia Przegalińska (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 21 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Bk 289/12 w sprawie ze skargi A. Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w A. na informację Zarządu Województwa [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie pomocy finansowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w A. na rzecz Zarządu Województwa [...] 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 7 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Bk 289/12, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.), oddalił skargę A. Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w A. na informację o negatywnym wyniku rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydaną przez Zarząd Województwa [...] w B. z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej w ramach systemu operacyjnego dotyczącego zrównoważonego rozwoju sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
A. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w A. wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie projektu pt. "[...]" w ramach programu operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007- 2013". Koszt projektu inwestycyjnego oszacowany został na 1.000.000,00 zł. We wniosku wskazano m.in., że występowanie obszarów chronionych "Natura 2000" na akwenach powiatu augustowskiego wykorzystywanych do połowu ryb, rekreacji i turystyki nakłada szczególny obowiązek dbania o florę i faunę. Posiadany przez WOPR sprzęt daje gwarancje sprostania temu zadaniu. Wskazano, że WOPR stale uczestniczy w akcjach oczyszczania kanału augustowskiego i rzek Netta, Rospuda i Czarna Hańcza, a także jeziora Necko i na bieżąco zbiera pływające zanieczyszczenia. Hangar umożliwi te działania na szerszą skalę.