Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 października 2014 r., sygn. II GSK 1524/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędziowie NSA Jan Bała Stanisław Gronowski (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 14 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. S. dr P. R. i P.Spółki z o.o. w Z. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 kwietnia 2013 r. sygn. akt VI SA/WA 2072/12 w sprawie ze skargi P. S. dr P. R. i P. Spółki z o.o. w Z. G. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2012 r. nr . w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od P. S. dr P. R. i P. S. z o.o. w Z. G.na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2013 r. sygn. akt VI SA/WA 2072/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi P.. Sz. dr P. R. i P. Spółka z o.o. z siedzibą w Z. G.na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2012 r. nr . w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, oddalił skargę.

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia faktyczne:

Pismem z dnia 29 lutego 2012 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.. G.(dalej: ZUS) zwrócił się do L. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym L. V. w okresie od 25 czerwca 2005 r. do 12 lipca 2005 r. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o świadczenie usług, do której mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia. Organ wskazał, że L. V. zawierał z płatnikiem (P. Sz. dr P. R. i P. S. z o.o. z siedzibą w Z. G.) w wymienionym okresie umowy, które strony nazwały umowami o dzieło. Przedmiotem umów było prowadzenie konwersacji według programów autorskich ze słuchaczami języka francuskiego, które polegały na rozmowach tematycznych bez użycia podręczników. Konwersacje wykonywano osobiście, a wynagrodzenie było wypłacane przez zamawiającego adekwatnie do ilości przeprowadzonych zajęć. W umowie określono kwotowo stawkę za godzinę konwersacji. Według informacji ZUS L. V. był równolegle zatrudniony na podstawie umowy o pracę i podlegał obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00