Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn. II GSK 1560/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędziowie NSA Jan Bała Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 marca 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 1872/11 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od [...] na rzecz [...] kwotę 950 (dziewięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 7 marca 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 1872/11, po rozpoznaniu sprawy ze skargi [...] na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy, uchylił zaskarżoną decyzję.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

I

Decyzją z dnia [...] marca 2011 r. Urząd Patentowy RP oddalił sprzeciw [...] (dalej: wnosząca sprzeciw lub skarżąca) wobec decyzji UPRP z dnia [...] marca 2008 r. o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy GLOBI CODZIENNIE NISKIE CENY o numerze R- 205612. Uprawnioną do powyższego prawa ochronnego jest [...] (dalej: uprawniona, uczestnik postępowania), a znak towarowy przeznaczony został do oznaczania usług zawartych w klasie 35 i 39 klasyfikacji nicejskiej.

Jako podstawę prawną sprzeciwu skarżąca wskazała art. 132 ust. 2 pkt 2 oraz art. 132 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm., dalej jako: p.w.p.). W uzasadnieniu wnosząca sprzeciw podniosła, że jest uprawniona do praw ochronnych na znaki towarowe zawierające element słowny BIEDRONKA oraz element graficzny przedstawiający biedronkę. Jednym ze znaków towarowych skarżącej jest znak towarowy słowno-graficzny BIEDRONKA CODZIENNIE NISKIE CENY o numerze R-194732. Znak ten przeznaczony został do oznaczania towarów i usług zawartych w klasach od pierwszej do 43 oraz w klasie 45 klasyfikacji nicejskiej. W tym kontekście skarżąca wskazała, że znak BIEDRONKA CODZIENNIE NISKIE CENY był intensywnie używany przez licencjobiorcę - [...].. Podnosząc zarzut naruszenia art. 132 ust. 2 pkt 2 p.w.p. wnosząca sprzeciw przywołała zasady oceny podobieństwa znaków towarowych oraz ryzyka wprowadzenia odbiorców w błąd. Dokonując analizy podobieństwa towarów stwierdziła, że usługi w klasie 35 klasyfikacji nicejskiej objęte rejestracją znaku spornego są co najmniej bardzo podobne do usług w klasie 35 objętych rejestracją znaku przeciwstawionego. Natomiast usługi zawarte w klasie 39 wskazane dla tych znaków towarowych są identyczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00