Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. II GSK 1756/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik (spr.) Protokolant Partycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 5 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Rady Gminy Sz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 19 czerwca 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 1215/11 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w T. na uchwałę Rady Gminy Sz. z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów usługowych dla ludności oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. (dalej: WSA w K. lub Sąd I instancji) wyrokiem z dnia 19 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Kr 1215/11 po rozpoznaniu sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w T. (dalej: Prokurator) na uchwałę Rady Gminy Sz. (dalej: Rada) z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...] określającą dni i godziny otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności na terenie Gminy Sz. stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

I

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

W dniu [...] listopada 2009 r. działając na podstawie art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.), dalej: u.s.g. oraz art. XII § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 142 ze zm.), dalej: "p.w.k.p." Rada podjęła wskazaną wyżej uchwałę.

W skardze do WSA w K. Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały Rady z dnia [...] listopada 2009 r. jako wydanej bez podstawy prawnej. Zarzucił naruszenie art. XII § 1 p.w.k.p. Argumentował, że uchwała ogranicza swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz narusza zasadę równości wobec prawa. W ocenie wnoszącego skargę Prokuratora art. XII p.w.k.p. nie upoważnia rady gminy do stosowania pełnej swobody prawotwórczej, gdyż taka interpretacja tego przepisu prowadziłaby wprost do stosowania przez gminę dowolnych ograniczeń i prowadziłaby do naruszenia zasady wolności gospodarczej, której ograniczenie jest dopuszczalne tylko ustawą i tylko ze względu na ważny interes społeczny. Prokurator stwierdził, że uchwała może jedynie wykonywać ustawę w granicach udzielonej do tego legitymacji, nie zaś uzupełniać ją poza wyznaczone ramy lub zmieniać. Zdaniem Prokuratora Rada, ograniczając czas działania placówek handlu detalicznego, zakładów usługowych oraz gastronomicznych na podstawie art. XII p.w.k.p., powinna uwzględniać prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników tych placówek, a nie np. potrzebę zapewnienia porządku publicznego, ponieważ taki cel nie wynika z przepisów odnoszących się do godzin ich otwarcia i zamknięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00