Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. I FSK 1157/13

Kto sprzedaje towary przez internet, prowadzi działalność gospodarczą, nawet jeśli w tym celu posługuje się kontem małżonka założonym w serwisie aukcyjnym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Alojzy Skrodzki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 14 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Go 1146/12 w sprawie ze skargi R. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 25 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2007 r. oddala skargę kasacyjną. NSA/wyr.1 - wyrok

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Go 1146/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę R. R. (dalej: "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 25 października 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2007 r.

1.2. Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że istota sprawy sprowadzała się do rozstrzygnięcia, czy czynności dokonywane w 2007 roku za pośrednictwem portalu A., w tym w szczególności przy pomocy nicku "k.", a polegające na sprzedaży towarów w postaci artykułów z branży akwarystycznej, zasadnie zostały przypisane jako wykonywane przez skarżącego w imieniu własnym i na własny rachunek w ramach działalności gospodarczej prowadzonej jako Firma Handlowa R., które to czynności nie zostały w tej części wykazane do opodatkowania.

1.3. Sąd pierwszej instancji stwierdził, że nie budzi wątpliwości, iż skarżący w badanym okresie dokonywał transakcji sprzedaży za pośrednictwem aukcji prowadzonych na portalu A. Organy wyprowadziły powyższe wnioski biorąc pod uwagę wydruki z kont bankowych należących do skarżącego, jak i informacje z płyty CD: zestawienie transakcji dokonanych za pośrednictwem portalu internetowego A., informacje dotyczące używanych przez skarżącego nicków, jak też płaconych na rzecz Grupy A. prowizji z tytułu sprzedaży towarów przez Internet, a także opracowania tabelaryczne - zestawienia z danymi: id aukcji, nazwa towaru, liczba sprzedanych towarów, data zakończenia aukcji, zwroty prowizji. Uzupełnieniem dla powyższych danych były informacje Poczty Polskiej oraz firmy kurierskiej U. dotyczące wysyłanych przesyłek pobraniowych. Ponadto, dowody z zeznań świadków oraz przesłuchania strony. W szczególności prawidłowe było ustalenie, że sprzedaż towarów za pomocą nicku "k." była realizowana przez skarżącego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, natomiast nie przez jego żonę A. R. Potwierdzeniem działalności skarżącego za pomocą wyżej wymienionego nicku były wpływy należności ze sprzedaży tam prowadzonej na rachunek bankowy skarżącego, opłacanie z tego rachunku prowizji należnej A. Zdaniem sądu, organy właściwie oceniły stopień wiarygodności zeznań A. R., eksponując jej znikomą wiedzę w zakresie dokonywanej rzekomo przez nią osobiście sprzedaży za pomocą nicku "k.". Sam skarżący, w toku postępowania modyfikował swoje wyjaśnienia, dostosowując je do wykazanych już obiektywnie określonych okoliczności. W kwestii dotyczącej sprzedaży towarów na nicku "k." początkowo twierdził, że prowadziła ją żona, sprzedając nabyte w latach 2004-2006 towary używane, natomiast w miarę postępu czynności dowodowych organu kontroli skarbowej zmienił tę opcję wskazując, że uczestniczył z żoną w sprzedaży towarów za pomocą ww. nicku, ale były to towary drugiego gatunku. W ocenie sądu, dodatkowym potwierdzeniem prowadzenia sprzedaży za pomocą nicku "k." przez samego skarżącego były takie okoliczności, jak: wskazanie na stronach aukcji maila oraz numeru NIP należące do skarżącego, jak też nazwy "R.", wskazywanie możliwość wystawienia faktury VAT (skarżący wystawił faktury dotyczące aukcji na nicku "k."), podawanie numeru konta bankowego skarżącego, wskazanie jako rekomendacji wieloletniego doświadczenia sprzedażowego w branży zoologicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00