Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. II FSK 706/13

Jednym z warunków niezbędnych do skorzystania z ulgi określonej w art. 4 ust. 1 pkt 10 u.p.s.d. jest prowadzenie nadal przez nabywcę zakładu lub jego części, w stanie niepogorszonym, przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Wykładnia systemowa wewnętrzna nakazuje przyjąć, że zamiarem ustawodawcy było bezpośrednie objęcie zakładu lub jego części przez małżonka lub zstępnych, tylko wtedy bowiem, co do zasady oczywiście, jest możliwe prowadzenie przez tę osobę zakładu lub jego części przez okres 5 lat i to w stanie niepogorszonym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Łd 1133/12 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji w sprawie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 1133/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J. S. (powoływanej dalej jako "strona", "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji ustalającej podatek od spadków i darowizn z tytułu nabycia praw do spadku.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiony został stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że decyzją z dnia 31 sierpnia 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. ustalił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn w wysokości 8.483 zł z tytułu nabycia praw do spadku po zmarłym ojcu W. G. Spadek ten po 1/2 części nabyły żona A. G. i córka J. S., zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Skierniewicach z dnia 9 marca 2006 r. sygn. akt I Ns 10/06. Ustalając zobowiązanie organ przyjął oświadczenie strony z dnia 10 marca 2006 r., iż nabyte w drodze przedmiotowego spadkobrania przedsiębiorstwo, (udział wynoszący 1/2 część) działające pod nazwą Przedsiębiorstwo M. [...], będzie prowadzić w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat i wyłączył z podstawy opodatkowania wartość 1/4 części przedsiębiorstwa (303.761 zł). W związku z powyższym oświadczeniem organ zastosował zwolnienie z podatku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ( Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz.786 ze zm., dalej jako "u.p.s.d.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00