Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 2014 r., sygn. II FSK 3058/13
Prawo wspólnotowe należy uwzględniać przy okazji rozważań nad zakresem obowiązków obciążających podatnika na mocy krajowych przepisów podatkowych. O tym bowiem, czy dana kwota jest należnym podatkiem, czy też nim nie jest, nie przesądza wyłącznie prawo krajowe, lecz również wspólnotowe. Prawo wspólnotowe może o tym przesądzać, a orzeczenie ETS może potwierdzać, że dana kwota jest podatkiem nadpłaconym (art. 72 § 1 pkt 1 O.p.) lub nienależnie zapłaconym (art. 72 § 1 pkt 2 O.p.).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia del. WSA Bogusław Woźniak (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "O. sp. z o.o." z siedzibą w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 78/13 w sprawie ze skargi "O. sp. z o.o." z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 grudnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu odsetek od nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi na rzecz "O. sp. z o.o." z siedzibą w O. kwotę 12.307 (słownie: dwanaście tysięcy trzysta siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 78/13, po rozpoznaniu sprawy ze skargi O., sp. z o. o. z siedzibą w O. (dalej jako: Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdzenia braku powstania obowiązku podatkowego w tym podatku oraz orzeczenia nadpłaty i zarządzenia jej zwrotu, oddalił skargę.
Sąd przedstawił następujący stan sprawy.