Wyrok NSA z dnia 2 października 2014 r., sygn. I FSK 1441/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA del. Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 2 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Łd 183/13 w sprawie ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz D. S. kwotę 450 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2013r. sygn. akt I SA/Łd 183/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej: Sąd pierwszej instancji) uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (dalej: organ podatkowy drugiej instancji) z dnia 5 marca 2012r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia 18 listopada 2011r. w przedmiocie określenia D. S. (dalej: strona/ skarżąca) zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług (dalej: VAT) za okres od stycznia do listopada 2006 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w tym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2006r.
1.2. Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że organy podatkowe w toku prowadzonego postępowania podatkowego uznały, że strona prowadziła działalność gospodarczą podlegającą wyłączeniu z prawa do zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) albowiem całokształt materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie potwierdza, że strona w kontrolowanym okresie prowadziła na rzecz podmiotów gospodarczych działalność gospodarczą w zakresie doradztwa. W konsekwencji na stronę jako podatnika zostały nałożone obowiązki wynikające z przepisów ustawy o VAT, tj.: dokonania rejestracji dla potrzeb VAT, prowadzenia ewidencji zakupów i sprzedaży, składania deklaracji oraz obliczania i wpłacania VAT w ustawowym terminie. Stwierdzono, że powyższych obowiązków strona nie dopełniła.