Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. I FSK 730/13

Warunek, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, aby nabywca (dłużnik) - w omawianym przypadku skarżąca - nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, należy odnieść nie tylko do daty dostawy towaru lub świadczenia usługi, lecz także do momentu dokonania korekty.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B.-M. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości likwidacyjnej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 20 grudnia 2012 r. sygn. akt I SA/Ol 666/12 w sprawie ze skargi B.-M. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości likwidacyjnej w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) uchyla interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lipca 2012r. nr [...], 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz B.-M. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości likwidacyjnej w O. kwotę 777 (siedemset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 20 grudnia 2012r., sygn. akt I SA/Ol 666/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę "B." Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lipca 2012 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania

2.1. Wnioskiem skarżąca zwróciła się do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej korekty podatku naliczonego.

Opisując stan faktyczny, wskazała, że od dnia 14 stycznia 2009 r. znajduje się w upadłości obejmującej likwidację majątku. Po ogłoszeniu upadłości wierzyciele zgłosili swe wierzytelności do masy upadłości zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm.). Dodatkowo część wierzycieli powiadomiła wnioskodawczynię o zamiarze dokonania korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na podstawie art. 89a ust. 2 pkt 6 w zw. z art. 89a ust. 1 w trybie art. 89b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) (dalej: ustawa o VAT). Jeden z wierzycieli skorygował podatek należny z tytułu dostawy towarów, o czym Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. poinformował syndyka masy upadłości Spółki, wskazując jednocześnie na obowiązek odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego, lub w przypadku jego braku, do odpowiedniego powiększenia kwoty podatku należnego poprzez korektę deklaracji za okres, w którym Spółka dokonała odliczenia. Pismem z dnia 9 lutego 2010 r. syndyk odmówił dokonania korekty, podnosząc, że zastosowanie przepisu art. 89a ustawy o podatku VAT wobec Spółki znajdującej się w upadłości likwidacyjnej jest całkowicie bezpodstawne, a zobowiązanie syndyka do dokonania korekty deklaracji VAT za okres sprzed ogłoszenia upadłości nie znajduje żadnego uzasadnienia w obowiązującym prawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00