Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2014 r., sygn. I FSK 779/13

Zbycie w formie aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki, jest czynnością, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. A contrario – jeżeli przedmiotem wkładu (aportu) wnoszonego do spółki prawa handlowego lub cywilnego nie jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa (np. pojedyncze środki trwałe, towary handlowe, licencje), czynność ta podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych – nie jest zwolniona od podatku.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 grudnia 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 1445/12 w sprawie ze skargi L. sp. z o. o. z siedzibą w W. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 10 lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz L. sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 17 grudnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1445/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienie Ministra Finansów z 10 lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku L. sp. z o.o. z siedzibą w W. o udzielenie interpretacji indywidualnej.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy, Sąd pierwszej instancji podał, że wniosek o interpretację, dotyczył sposobu kwalifikacji, z punktu widzenia podatku od towarów i usług, wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a interpretacji poddano przepis art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: ustawa o VAT). Wnioskodawca wskazał zatem, że zamierza wnieść do nowej spółki aktywa obejmujące przede wszystkim prawa własności przemysłowej, a także ma zamiar przenieść część pracowników oraz umowy niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług marketingowych i zarządzania prawami własności przemysłowej. Stanowiący wkład zespół składników majątkowych, nie będzie formalnie wyodrębniony jako jednostka organizacyjna, a prawa własności przemysłowej nie będą stanowić aktywów przypisanych do Departamentu Marketingu. Ponadto z aportu wykluczone zostaną niewymienione wyżej składniki materialne i niematerialne związane z Departamentem Marketingu, w tym w szczególności środki trwałe wykorzystywane przez ww. departament (komputery, oprogramowanie, wyposażenie biura, etc.), środki trwałe w leasingu i odpowiadające im zobowiązania leasingowe oraz zobowiązania handlowe i zobowiązania wobec pracowników. Nowa spółka będzie wykorzystywać wkład w ramach działalności gospodarczej przez udzielanie licencji na odpłatne korzystanie z praw własności przemysłowej lub oddanie ich do używania w ramach umowy leasingu operacyjnego. Dodatkowo będzie zaś świadczyć usługi marketingowe na rzecz skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00