Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2014 r., sygn. II FSK 1134/12
Do uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów niezbędne jest nie tylko zaistnienie konkretnego zdarzenia gospodarczego, polegającego na zakupie towaru lub usługi u konkretnego sprzedawcy, za konkretną cenę, ale i odpowiednie udokumentowanie tej operacji. Nie wystarczy wykazanie, że podatnik mógł gdziekolwiek nabyć towar lub usługę i wykorzystać je w działalności gospodarczej, aby wydatek ten móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala, (sprawozdawca), Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA del. Marek Olejnik, Protokolant Jarosław Lubryczyński, po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 grudnia 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 1081/11 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 31 maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi kwotę 7200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 1081/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę M. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 31 maja 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r.
W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia 20 grudnia 2010 r. określającą M. R. wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r.
Organy podatkowe odmówiły zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków Skarżącego jako wspólnika spółki cywilnej F. "R." M. R. & Z. O. w Z. na zakup oleju napędowego od "R." sp. z o.o. Na podstawie materiałów zgromadzonych w toku postępowań podatkowych i karnych organy ustaliły, że "R." sp. z o.o. - dostawca paliwa dla strony - była podmiotem zaangażowanym w proceder przestępczy, polegający na wprowadzaniu na rynek paliwa niewiadomego pochodzenia, a także na przeklasyfikowaniu oleju grzewczego na olej napędowy i ostatecznej sprzedaży produktu w tej postaci. Dla celów prowadzonej działalności uczestnicy zorganizowanej grupy przestępczej stworzyli obieg faktur dokumentujących transakcje, które nie odzwierciedlały stanu faktycznego. Spółka "R." nie była w rzeczywistości właścicielem paliwa, bowiem organizatorem opisanego procederu był A. K., który zajmował się dostawą faktur zakupu paliwa, a także ustalaniem cen sprzedaży towaru, terminów zapłaty i odbieraniem od różnych firm płatności z tytułu sprzedaży rzekomo dokonanej przez wspomnianą Spółkę, tj. obiegiem dokumentów legalizujących obrót paliwem.