Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2014 r., sygn. II FSK 227/12

Posłużenie się przez ustawodawcę kryterium daty nabycia nieruchomości jako cechą prawnie relewantną dla podlegania przez podatników danemu reżimowi zwolnienia od podatkowania, zwłaszcza gdy kryterium to jest tożsame dla kolejnych reżimów nowelizowanej ustawy podatkowej, w żaden sposób nie narusza zasady równości. Zmiana zaś przesłanek przyznawania ulgi w poszczególnych latach podatkowych należy do polityki fiskalnej państwa i nie prowadzi do naruszenia zasady równości

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Protokolant Marta Wyszkowska, po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 449/11 w sprawie ze skargi R. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 8 listopada 2010 r. nr IPPB4/415-720/10-2/LS w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 15 listopada 2011 r., III SA/Wa 449/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. D. na interpretację Ministra Finansów z dnia 8 listopada 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Z uzasadnienia wyroku wynika, że we wniosku o udzielenie interpretacji skarżąca przedstawiła następujący stan faktyczny: w dniu 8 września 2008 r., w ramach darowizny udokumentowanej aktem notarialnym uzyskała od siostry spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (dalej "lokal mieszkalny"), wraz ze związanym z wyżej wymienionym lokalem mieszkalnym prawem do wkładu budowlanego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do garażu (dalej "garaż"). Lokal mieszkalny oraz garaż w dniu 28 sierpnia 2009 r. sprzedała za 275.000 zł. Od 8 września 2008 r. do dnia sprzedaży lokalu mieszkalnego - 28 sierpnia 2009 r. skarżąca nie była w wyżej wymienionym lokalu zameldowana na pobyt stały lub pobyt czasowy. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz garażu, skarżąca wydatkowała na zakup nowego lokalu mieszkalnego. Cena nabycia nowego lokalu mieszkalnego jest wyższa od 275.000 zł. Skarżąca wpłaciła na rzecz sprzedawcy lokalu mieszkalnego zaliczki obejmujące pełną cenę sprzedaży swojego lokalu. Akt notarialny przenoszący własność nowego lokalu mieszkalnego na skarżącą nie został jeszcze podpisany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00