Postanowienie NSA z dnia 16 lipca 2013 r., sygn. I OSK 1366/13
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "[...]" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. G. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 26 marca 2013 r., sygn. akt II SA/Go 165/13 o odrzuceniu skargi w sprawie ze skargi "[...]" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. G. na informację Starosty Zielonogórskiego z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 26 marca 2013 r., II SA/Go 165/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odrzucił skargę "[...]" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. G. na informację Starosty Zielonogórskiego z [...] listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy.
W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że w rozpatrywanej sprawie zasadniczym zagadnieniem wymagającym rozstrzygnięcia było to, czy zaskarżone pismo mieści się w kategorii "innych aktów i czynności" w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., zwanej dalej: p.p.s.a.). W orzecznictwie i literaturze przedmiotu przyjmuje się, że akty te i czynności stanowią jedną z form działalności administracji publicznej, realizowaną w ramach kompetencji organu i mają charakter jednostronny i władczy. Stosowanie tego przepisu może mieć miejsce, gdy spełnione są następujące przesłanki: 1) akt lub czynność nie mają charakteru decyzji lub postanowienia, 2) są podejmowane w sprawach indywidualnych, skierowane do konkretnego podmiotu, 3) mają charakter publicznoprawny oraz 4) dotyczą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa.