Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 12 lutego 2013 r., sygn. I OZ 29/13

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia M. R. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 października 2012 r. sygn. akt IV SA/Wr 555/12 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonego orzeczenia w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we Wrocławiu z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 26 października 2012 r. sygn. akt IV SA/Wr 555/12 odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonego orzeczenia w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we Wrocławiu z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że pismem z dnia 2 lipca 2012 r. M. R. wniósł skargę na powyższą decyzję wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania zaskarżonego orzeczenia. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że Dowódca Jednostki Wojskowej nr 1158 w Łasku nie respektuje prawomocnych orzeczeń Sądu, a także podał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 3 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II SA/Po 4/12) nie podzielił stanowiska wyrażonego w postanowieniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 czerwca 2011 r., sygn. akt IV SA/Wr 598/11, że tego rodzaju orzeczenie nie wywołuje skutków prawnych w postaci zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej bez podejmowania jakichkolwiek czynności dodatkowych, w toku których służy stronie ochrona tymczasowa. Zdaniem skarżącego, wykonanie zaskarżonej decyzji w przypadku uwzględnienia skargi przez Sąd może przynieść trudne do odwrócenia skutki - uniemożliwi skarżącemu powrót do zawodowej służby wojskowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00