Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2013 r., sygn. I OSK 240/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie sędzia NSA Joanna Banasiewicz sędzia del. WSA Jerzy Siegień Protokolant starszy asystent sędziego Kamil Buliński po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Gminy K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 listopada 2012 r. sygn. akt IV SA/Po 1034/12 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej na uchwałę Rady Gminy K. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 listopada 2012 r., sygn. akt IV SA/Po 1034/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skargi Prokuratora Rejonowego w S. w pkt 1 stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy K. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola w części obejmującej § 2 ust. 2, 3 i 4; § 4 ust. 2; § 5 oraz § 6, w pkt 2 oddalił skargę w pozostałym zakresie, w pkt 3 określił, że zaskarżona uchwała w części wskazanej w pkt 1 wyroku nie może być wykonana.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych:

W dniu [...] czerwca 2011 r. Rada Gminy K. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola, dla których organem prowadzącym jest Gmina K. Podstawę prawną uchwały stanowiły przepisy art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty. Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa [...] z [...] sierpnia 2011 r. (Nr [...], poz. [...]), a weszła w życie z dniem 26 sierpnia 2011 r., z mocą obowiązującą do 1 września 2011 r. (§ 9 uchwały).

W § 1 uchwały, Rada Gminy postanowiła, że usługi świadczone przez publiczne przedszkola prowadzone przez Gminę K. w zakresie realizacji programu wychowania przedszkolnego obejmującego podstawę programową wychowania przedszkolnego, są bezpłatne w wymiarze 5 godzin dzienne, przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach określonych w statucie przedszkola. W § 2 ust. 2 uchwały Rada ustaliła opłatę za jedną godzinę świadczeń, o których mowa w ust. 1: 1) 4,60 zł za pierwszą godzinę korzystania ze świadczeń przedszkola ponad czas realizacji podstawy programowej; 2) 0,50 zł za drugą i każdą następną rozpoczętą godzinę korzystania ze świadczeń przedszkola ponad czas realizacji podstawy programowej. W § 2 ust. 3 Rada uchwaliła, że miesięczna wysokość opłaty za czas realizacji odpłatnych świadczeń ustalana jest jako iloczyn: stawki godzinowej, o której mowa w ust. 2, deklarowanej przez rodziców/opiekunów prawnych liczby godzin pobytu dziecka w przedszkolu ponad czas określony w § 1 oraz liczby dni pobytu dziecka w przedszkolu. W przypadku zgłoszonej nieobecności dziecka w przedszkolu, opłata o której mowa w ust. 2 i 3 podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dziecko było nieobecne (§ 2 ust. 4 uchwały). Opłata, o której mowa w § 2, nie obejmuje kosztów wyżywienia oraz kosztów zajęć dodatkowych organizowanych na wniosek rodziców/opiekunów prawnych, a w szczególności nauki języków obcych i rytmiki (§ 6 ust. 1). Odpłatność za wyżywienie ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym (§ 6 ust. 2). W uchwale w § 4 ust. 2 ustalono, że opłatę za usługi opiekuńcze wymienione w § 2 oraz za zajęcia dodatkowe organizowane na wniosek rodziców określa umowa cywilno-prawna zawarta pomiędzy dyrektorem a rodzicami/opiekunami prawnymi. W § 5 uchwały Rada postanowiła, że w przypadku nie odebrania dziecka w zadeklarowanych przez rodziców/opiekunów prawnych godzinach, zgodnie z podpisaną umową, o której mowa w § 4, opłata za każdą rozpoczętą godzinę dodatkowego pobytu dziecka w godzinach świadczenia usług przez przedszkole wynosi 20 złotych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00