Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. II OSK 1756/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Mirosława Pindelska Protokolant: starszy asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2012 r. sygn. akt VII SA/Wa 2642/11 w sprawie ze skargi G.W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 kwietnia 2012 r., VII SA/Wa 2642/11, po rozpoznaniu skargi G. W. uchylił zaskarżoną decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2011 r., w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

W uzasadnieniu wyroku wskazano następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie kluczborskim decyzją z dnia [...] kwietnia 2000 r. na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 4 i art. 71 ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. nakazał "[...]" sp. z o.o. przedłożenie inwentaryzacji budowlanej i oceny stanu technicznego dotyczących samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynków produkcyjno-handlowych branży dziewiarskiej na pawilon handlowy branży spożywczo-przemysłowej.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2000 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję z dnia [...] kwietnia 2000 r.

Powyższe decyzje zostały uchylone przez Naczelny Sąd Administracyjny o/z we Wrocławiu wyrokiem z 1 kwietnia 2003 r., sygn. akt II SA/Wr 1549/00. NSA wskazał, że nie jest możliwe legalizowanie samowoli w drodze przedłożenia określonych dokumentów w przypadku samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00