Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2013 r., sygn. II OSK 575/12

 

Dnia 2 lipca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędzia del. WSA Mirosława Pindelska (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A.U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2011 roku sygn. akt V SA/Wa 1278/11 w sprawie ze skargi O.U. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] marca 2011 roku nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 listopada 2011r. sygn. akt V SA/Wa 1278/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.U. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Wnioskiem z dnia 29 kwietnia 2010 r. A.U. - obywatel Nigerii - wystąpił do Wojewody Mazowieckiego o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się wskazując, że pozostaje w związku małżeńskim z obywatelką polską D.U.

Po rozpatrzeniu powyższego wniosku Wojewoda Mazowiecki decyzją z [...] lipca 2010 r. - wydaną na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 64 ust. 1 pkt 2 oraz art. 71 b ust. 1 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694 ze zm.) odmówił udzielenia skarżącemu wnioskowanego zezwolenia stwierdzając, iż w toku postępowania wyjaśniającego ustalono, że przesłanka, na którą powoływał się cudzoziemiec ustała, ponieważ małżonkowie nie mieszkają razem i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. Ponadto D.U. wystąpiła do sądu z pozwem o rozwód.

Od powyższego rozstrzygnięcia cudzoziemiec wniósł odwołanie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców zarzucając organowi I instancji naruszenie art. 64 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach oraz art. 7 i 77 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2000r. nr. 98 poz. 1071 ze zm., dalej kpa). Potwierdził fakt, iż małżeństwo było wówczas w fazie dużego kryzysu spowodowanego jego niedojrzałością w kwestiach budowania wzajemnego zaufania. Jednak złożenie pozwu rozwodowego nie przekreśla szans na pojednanie. Organ I instancji zbyt pochopnie ocenił małżeństwo cudzoziemca i przedwcześnie stwierdził jego rozkład.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00