Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2013 r., sygn. II OSK 650/12
Dnia 19 lipca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms /spr./ sędzia NSA Andrzej Gliniecki sędzia del. WSA Jerzy Siegień Protokolant starszy asystent Anna Sidorowska - Ciesielska po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Y. L. od Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. akt III SA/Łd 977/11 w sprawie ze skargi Y. L. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] lipca 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy sporządzenia aktu urodzenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 listopada 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Y. L. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] lipca 2011 r. w przedmiocie odmowy sporządzenia aktu urodzenia.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z [...] lipca 2011 r., po rozpatrzeniu odwołania skarżącego, Wojewoda Łódzki utrzymał w mocy decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Ł. z dnia [...] maja 2011 r. o odmowie sporządzenia aktu urodzenia na nazwisko: J. M. L., urodzony [...] maja 1946 r. w Ł., syn S. i D. z d. G. Organ odwoławczy, powołując się na treść art. 40 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 ze zm.), dalej: "Prawo o aktach stanu cywilnego", wskazał, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, nie daje podstaw do sporządzenia przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Ł. aktu urodzenia skarżącego. Brak jest bowiem wymaganego przepisami prawa "pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka". Zaświadczenie z dnia [...] października 1946 r., wydane przez Zakład Położniczo-Ginekologiczny D. E. w Ł. nie spełnia wymogów pisemnego zgłoszenia. Zatem, skoro akt urodzenia nie został sporządzony i nie można go sporządzić w trybie ogólnym, przewidzianym w Prawie o aktach stanu cywilnego, to zdaniem organu odwoławczego, zasadnym jest ustalenie treści aktu urodzenia dziecka przez sąd. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 32 pkt 2 i art. 33 Prawa o aktach stanu cywilnego, orzeka sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby zainteresowanej, prokuratora lub kierownika urzędu stanu cywilnego.