Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2013 r., sygn. II OSK 8/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędziowie sędzia NSA Leszek Kamiński sędzia del. WSA Mirosława Pindelska /spr./ Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 2124/10 w sprawie ze skargi E. B. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 2124/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę E. B. i uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania. W uzasadnieniu Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W dniu 16 marca 2010 r. G. B. wniósł o wymeldowanie E. B. z pobytu stałego z lokalu przy ul. [...] 5 m 8 w Warszawie.

Prezydent m.st. Warszawy decyzją z dnia [...] lipca 2010 r. orzekł o wymeldowaniu E. B. z pobytu stałego z przedmiotowego lokalu z uwagi na jego trwale i dobrowolne opuszczenie.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła E. B.. W uzasadnieniu odwołania wskazała m.in., że opuszczenie przez nią lokalu nie było dobrowolne, lecz wymuszone przez zachowanie G. G., co może potwierdzić dzielnicowa - sierżant I. C. z Komisariatu Policji Gocław w Warszawie.

Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia [...] września 2010 r., sprostowaną postanowieniem z dnia 12 listopada 2010 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że we wniosku o wymeldowanie G. B. wyjaśnił, że jego była żona - E. B. - nie mieszka w przedmiotowym lokalu od listopada 2008 r. W dniu [...] listopada 2009 r. Sąd Okręgowy Warszawa Praga w Warszawie orzekł rozwód związku małżeńskiego między E. B. a G. B. bez orzekania o winie ustalając sposób korzystania z lokalu w ten sposób, że E. B. przyznał do wyłącznego korzystania mniejszy pokój, a G. G. - większy pokój. Ponadto w tym wyroku Sąd orzekł o umorzeniu postępowania dotyczącego eksmisji G. G. z przedmiotowego lokalu. Po tym, jak E. B. dobrowolnie wyprowadziła się z lokalu, w pokoju, który zajmowała zamieszkał syn - K. B.. Obecnie w lokalu nie ma żadnych jej rzeczy codziennego użytku, natomiast nieużywane przez nią rzeczy zostały spakowane i złożone w małym pokoju. E. B. ma do przedmiotowego lokalu swobodny dostęp, ale przychodzi tam jedynie sporadycznie i wyłącznie pod nieobecność wnioskodawcy. W lokalu tym jednak nigdy nie nocuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00