Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2013 r., sygn. II OSK 446/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie Sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz ( spr. ) Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Protokolant asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skarg kasacyjnych E. W. oraz J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 27 października 2011 r. sygn. akt II SA/Rz 52/11 w sprawie ze skargi E. W. i J. W. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 27 października 2011 r., sygn. akt II SA/Rz 52/11 oddalił skargę E. W. i J. W. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

P. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w/w decyzją z dnia [...] listopada 2010 r. działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołań J. W. i E. W., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w N. z dnia [...] czerwca 2010 r. znak [...], nakazującą E. W. i J. W. rozbiórkę samowolnie wybudowanych ścian na fundamencie betonowym o wymiarach 4,90 x 7,93 zlokalizowanych na działce nr ewid. [...] położonej w R. W uzasadnieniu wskazał, że oględziny obiektu wskazują, że wykonane ściany murowane posadowione są na podlewce cementowo - piaskowej o grubości 10 - 15 cm. Wysokość ścian jest zróżnicowana - od 1,90 m do 2,80 m. Wykonane ściany nie odzwierciedlają obrysu istniejącego wewnątrz budynku drewnianego, gdyż od strony działki [...] poszerzono obrys ścian o około 0,72 m. Ściany te znajdują się w odległości 0,81 - 0,86 m od ściany budynku usytuowanego w granicy z działką nr [...], około 3,76 m od granicy z działką nr [...] i ponad 7 m od granicy z działką nr [...]. Budynek drewniany wokół którego wykonano murowane ściany jest budynkiem w stosunku do którego nakazana jest rozbiórka decyzją Naczelnika Miasta i Gminy w R. Nr [...] z [...] listopada 1987 r. Adresatką decyzji jest E. W., a nałożony obowiązek nie został wykonany. Organ wskazał, że ściany wykonane zostały poza obrysem budynku, z odsunięciem około 0,72 m, dlatego stanowią budowę obiektu budowlanego. W przypadku wykonywania robót polegających na budowie obiektu, bez wymaganego pozwolenia na budowę, ma zastosowanie przepis art. 48 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 56 poz. 1118 z 2006 r.). Przepis ten (ust. 2) przewiduje możliwość legalizacji samowolnie budowanego obiektu budowlanego, jeżeli budowa jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i nie narusza przepisów, w tym techniczno - budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem. W rozpatrywanej sprawie legalizacja taka nie jest możliwa, gdyż usytuowanie robót narusza przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 z 2002 r. poz. 690). Przepisy rozporządzenia nie dopuszczają do sytuowania ścian budynków w odległości 0,81 - 0,86 m od granicy sąsiedniej działki, dlatego naruszenie to uzasadnia orzeczony nakaz rozbiórki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00