Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 marca 2013 r., sygn. II OSK 2288/11

 

Dnia 27 marca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms /spr./ sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant asystent Iwona Rzucidło po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. K. i M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 kwietnia 2011 r. sygn. akt II SA/Kr 332/11 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania 1. uchyla zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie; 2. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi A. K., uchylił zaskarżoną decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] grudnia 2010 r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] stycznia 2010 r. o umorzeniu postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Po rozpatrzeniu wniosku skarżącego o wszczęcie postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania obiektu myjni samochodowej na zakład mechaniki pojazdowej, zlokalizowanego przy ul. G. w K. na działce nr [...] obręb [...] K., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] stycznia 2010 r. umorzył postępowanie jako bezprzedmiotowe. W uzasadnieniu organ wskazał, że w tej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.). Stosownie do art. 45 Prawa budowanego z 1974 r. przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego rozumie się w szczególności: 1) przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt ludzi bądź przeznaczenie do użytku publicznego lokalu (pomieszczenia), który uprzednio miał inne przeznaczenie lub był budowany w innym celu, 2) naruszenie warunków bezpieczeństwa pożarowego lub warunków zdrowotnych i higieniczno-sanitarnych, 3) zwiększenie lub zmianę układu obciążeń. Z dołączonej do akt sprawy opinii biegłego dotyczącej oceny technicznej zamiany sposobu użytkowania warsztatu mechaniki i elektromechaniki pojazdowej wynika, że użytkowanie tego budynku jako warsztatu miało miejsce już od 1979 r. i ten sposób użytkowania nie narusza warunków bezpieczeństwa oraz innych warunków sanitarno-technicznych. Tym samym w świetle przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego i zgromadzonych w jego wyniku dowodów (oględziny, ekspertyza techniczna) przedmiotowe postępowanie okazało się bezprzedmiotowe, ponieważ nie nastąpiła zmiana sposobu użytkowania budynku znajdującego się na przedmiotowej działce w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00