Wyrok NSA z dnia 15 marca 2013 r., sygn. I OSK 1312/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lutego 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 2147/11 w sprawie ze skargi Z. S. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 2147/11 oddalił skargę Z. S. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych sprawy.
Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] , wydaną na podstawie art. 111 pkt 10, art. 115 ust. 1 pkt 1 i ust. 4 i art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 ze zm.) oraz § 12 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 stycznia 2008 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. Nr 23, poz. 137 ze zm.), zwolnił Z. S. z dniem 1 lipca 2011 r. z zawodowej służby wojskowej i przeniósł do rezerwy wskutek niewyznaczenia na stanowisko służbowe w czasie pozostawania w rezerwie kadrowej.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Minister Obrony Narodowej, działając na mocy art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 2 K.p.a., decyzją z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] powyższą decyzję utrzymał w mocy. W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ wskazał, że podstawę prawną decyzji o rozwiązaniu ze Z. S. stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej stanowił art. 111 pkt 10 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Zgodnie z tym przepisem żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej wskutek niewyznaczenia na stanowisko służbowe w czasie pozostawania w rezerwie kadrowej. Z kolei § 12 cyt. rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 stycznia 2008 r. przewiduje, że w przypadku przebywania żołnierza w rezerwie kadrowej i niewyznaczenia go do końca okresu pozostawania w rezerwie kadrowej na stanowisko służbowe zwolnienie z zawodowej służby wojskowej następuje w pierwszym dniu po upływie okresu pozostawania w rezerwie kadrowej. Z. S. ostateczną decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] grudnia 2010 r. został przeniesiony do rezerwy kadrowej na okres od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 30 czerwca 2011 r. W tym czasie organy kadrowe Ministerstwa przeprowadziły analizę możliwości wyznaczenia oficera na inne stanowisko służbowe w strukturach Sił Zbrojnych. W wyniku tych czynności ustalono, że aktualnie brak jest stanowiska służbowego, pozostającego w kompetencji kadrowej organu naczelnego, na które Z. S. mógłby być wyznaczony, zgodnie z posiadanymi przez niego kwalifikacjami i stopniem wojskowym. Minister zauważył również, że decyzje podejmowane na omawianej podstawie mają charakter związany a nie uznaniowy, a nadto o wyznaczeniu na stanowisko służbowe decyduje nie zainteresowany żołnierz lecz właściwy organ kadrowy. Wskazany przepis nie zawiera warunku uzależniającego jego zastosowanie od uprzedniego wykazania przez organ wojskowy braku możliwości wyznaczenia żołnierza na inne stanowisko służbowe. Pomimo tego organ podjął próby właściwego zagospodarowania oficera, ale działania takie okazały się nieskuteczne.