Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2013 r., sygn. II OSK 71/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Jolanta Rudnicka Protokolant starszy asystent Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 1107/11 w sprawie ze skargi E. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania aktu urodzenia oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 października 2011 r. (sygn. akt IV SA/ Wa 1107/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] maja 2011 r. w przedmiocie odmowy sprostowania aktu urodzenia.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
W dniu 18 marca 2011 r. E. G. wystąpiła do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy o wpisanie do polskich ksiąg stanu cywilnego jej aktu urodzenia sporządzonego na Litwie, a ponadto o jego sprostowanie poprzez zastąpienie błędnego imienia jej matki C. prawidłowym wpisem - C. oraz o uzupełnienie aktu urodzenia danymi dotyczącymi matki wnioskodawczyni, w szczególności nazwiskiem panieńskim matki.
W dniu [...] marca 2011 r. akt urodzenia E. G. został wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego za numerem [...].
Decyzją z dnia [...] marca 2011 r. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy odmówił sprostowania aktu urodzenia sporządzonego w Urzędzie Stanu Cywilnego m.st. Warszawy za numerem [...] na nazwisko G. G.
E. G. wniosła odwołanie od tej decyzji do Wojewody Mazowieckiego, zarzucając naruszenie art. 28 ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego oraz art. 7 i art. 77 k.p.a. Wywiodła, że oczywistość omyłki można stwierdzić, porównując tekst decyzji z tekstem niektórych dokumentów znajdujących się w aktach sprawy. Podniosła, że w sprawie wszczętej wnioskiem z dnia 18 marca 2011 r. podstawę sprostowania stanowił odpis aktu urodzenia jej matki. Wskazała, że z porównania dokumentów wynika, iż rozbieżność dotyczy wyłącznie dwóch liter - C. i C.. Zdaniem strony, rozbieżność ta świadczy o tym, że błąd w akcie urodzenia miał charakter błędu ortograficznego.