Postanowienie NSA z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. II GSK 595/13
Upoważnienie do wykonywania przeglądów technicznych statków wydane przez dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej, które potwierdza kwalifikacje oraz przygotowanie podmiotu do wykonywania tych przeglądów nadaje mu uprawnienie do działania - ma charakter decyzji administracyjnej.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Magdalena Bosakirska po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. Sz. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 grudnia 2012 r. sygn. akt VI SAB/Wa 52/12 o odrzuceniu skargi T. Sz. na bezczynność Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie z wniosku o stwierdzenie nieważności zawieszenia upoważnienia do wykonywania przeglądów technicznych statków postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. postanowieniem z dnia 18 grudnia 2012 r., sygn. akt VI SAB/Wa 52/12, odrzucił skargę T. Sz. na bezczynność Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie z wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji o zawieszeniu upoważnienia do wykonywania przeglądów technicznych statków.
I
Z uzasadnienia postanowienia wynika, że Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
W dniu [...] czerwca 2011 r. Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w K. działając na wniosek T. Sz. i powołując się na art. 34j ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 857 ze zm.) dalej powoływanej jako "ustawa o żegludze śródlądowej" oraz § 21 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważnienia podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych (Dz. U. Nr 216, poz. 1423) dalej powoływanego jako "rozporządzenie MI z dnia 5 listopada 2010 r." powierzył T. Sz. "[...]" wykonywanie przeglądów technicznych statków. Wskazał, że zakres powierzenia określono w zawartej tego samego dnia umowie cywilnoprawnej między nim a stroną i stwierdził, że powierzenie traci moc z dniem rozwiązania umowy.