Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. I GSK 1381/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Dorota Gaj - Mizerska po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Spółki z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 czerwca 2011 r. sygn. akt V SA/Wa 456/11 w sprawie ze skargi S. Spółki z o.o. w G. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę S. Sp. z o.o. w G. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] grudnia 2010 r. w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Skarżąca [...] czerwca 2010 r. złożyła wniosek o udzielenie wiążącej informacji taryfowej na towar o nazwie handlowej NATURALNY SIARCZAN SODU. Wskazała, że dla tego towaru odpowiednim kodem TARIC będzie 2530 90 00 00.

Decyzją zawartą w wiążącej informacji taryfowej (WIT) z dnia [...] września 2010 r. Dyrektor Izby Celnej w W. zaklasyfikował ww. towar do kodu TARIC 2833 11 00 00.

Szef Służby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z [...] grudnia 2010 r. utrzymał w mocy wskazaną decyzję. Wyjaśnił, jak przebiega proces produkcji siarczanu sodu. Następnie powołując się na treść działu 25 sekcji V, organ uznał, że naturalny siarczan sodu otrzymany w procesie krystalizacji ze słonych wód J. K. jest wykluczony z działu 25 i klasyfikowany do kodu TARIC 2833 11 00 00, obejmującego siarczan disodu.

Odnosząc się do twierdzenia strony, że przedmiotem obrotu jest produkt naturalny i jako taki powinien być klasyfikowany w pozycji 2530, Szef Służby Celnej wskazał, że krystalizacja, która następuje w sztucznych zbiornikach wyklucza przedmiotowy produkt z działu 25. Gdyby produkt krystalizował w sposób naturalny, na przykład na brzegu jeziora, był kopaliną wydobywaną w postaci stałej, wówczas byłby klasyfikowany w pozycji 2530. Jeżeli wydobywana jest solanka, z której siarczan sodu krystalizuje przy udziale człowieka, jest to właśnie przypadek, który jest wykluczony uwagą 1 do działu 25, a dotyczy krystalizacji produktów naturalnych. W przypadku gdyby uwaga dotyczyła krystalizacji siarczanu sodu otrzymanego w procesie chemicznym, umieszczona byłaby w uwagach do działu 28 Taryfy celnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00