Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2013 r., sygn. I GSK 123/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Jużków Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 października 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 627/11 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia ... maja 2011 r. nr ... w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. kwotę 180 (słownie sto osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 5 października 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] maja 2011 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej wysokości zobowiązania w podatku akcyzowym.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Celnego w G. decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r. Nr [...] określił A. K. wysokość zobowiązania w podatku akcyzowym za okres od stycznia do marca 2007 r. oraz od maja do września 2007 r. Organ powołał się na przepisy ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (art. 4 ust. 3) i wyjaśnił, że zgodnie z powyższą ustawą opodatkowaniu akcyzą podlega także nabycie lub posiadanie przez podatnika wyrobów akcyzowych, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Zdaniem organu sytuacja taka miała miejsce w niniejszej sprawie. Protokołem z dnia 16 czerwca 2009 r. zakończono przeprowadzoną w przedsiębiorstwie K. A. Prywatna Linia Autobusowa "A." kontrolę podatkową w zakresie zakupu, zużycia i sprzedaży paliw silnikowych i oleju opałowego, w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 30 września 2007 r. W toku kontroli ustalono, że strona w powyżej wskazanym okresie dokonała zakupu oleju napędowego od firmy "C." sp. z o.o., z siedzibą w P. Biorąc pod uwagę poczynione ustalenia, że w stosunku do firmy "C." sp. z o.o., brak jest możliwości przeprowadzenia czynności kontrolnych oraz możliwości potwierdzenia pochodzenia towaru, a także faktu zapłacenia podatku akcyzowego od tego wyrobu (w aktach KRS spółki "C." znajdujących się w Sądzie Rejonowym w G. wykreślono zapis dotyczący adresu siedziby przy ul. [...], P. [...], a w fakturach sprzedaży oleju napędowego brak jest adnotacji o kwocie uiszczonej od tego wyrobu akcyzy) organ uznał, iż to na stronie, zgodnie z treścią wskazanego powyżej przepisu prawa, ciąży obowiązek zapłaty podatku akcyzowego z tytułu posiadania oleju napędowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00