Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. I GSK 428/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Izabela Głowacka-Klimas (spr.) Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "G. " Spółki z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 5 grudnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1391/11 w sprawie ze skargi "G." Spółki z o.o. w L. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "G." Spółki z o.o. w L. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 5 grudnia 2011 r. o sygn. akt I SA/Wr 1391/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2011 r. sprawy ze skargi „G. P.” Sp. z o.o.(dalej skarżący lub wnioskodawca) z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P.) z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddalił skargę. Jako podstawę rozstrzygnięcia wskazano art. 151 p.p.s.a.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że: strona skarżąca jest producentem wyrobów gumowych dla branży motoryzacyjnej (w szczególności tzw. pasków klinowych). W zakresie swojej działalności Spółka wykorzystuje oleje smarowe oznaczone kodem CN 2710 19 99. Oleje te nabywane są od dostawców z państw członkowskich UE (obecnie z Holandii oraz Belgii, niemniej jednak Spółka nie wyklucza nabywania w przyszłości tych olejów z innych państw członkowskich), w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Zgodnie z wiedzą Spółki, jej kontrahenci nie traktują tych produktów, jako wyrobów akcyzowych zgodnie z ustawodawstwem swoich państw członkowskich. W szczególności oleje te nie są przemieszczane do Polski w procedurze zawieszenia akcyzy ani też w procedurze z zapłaconą akcyzą . Nabywane oleje nie są przedmiotem dostawy do innych podmiotów lecz są zużywane przez Wnioskodawcę w Polsce, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników. Oleje te są używane w procesie produkcyjnym, do wytwarzania przez Spółkę wyrobów gumowych, które nie są wyrobami akcyzowymi. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby akcyzy jako podmiot zużywający.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right