Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2013 r., sygn. I GSK 1140/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędzia del. WSA Małgorzata Jużków (spr.) Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Spółki jawnej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 6 kwietnia 2011 r. sygn. akt III SA/Po 773/10 w sprawie ze skargi P. Spółki jawnej w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. Spółki jawnej w K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2011 r., sygn. akt III SA/Po 773/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. oddalił skargę P. .Spółka Jawna z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] uchylającą decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. nr [...] z dnia [...] grudnia 2008 r. w części określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za marzec, czerwiec, wrzesień i grudzień 2003 r. oraz określającą zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym za kolejne miesiące 2003 r., od stycznia do grudnia.

Sąd I instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu następujące ustalenia faktyczne i stanowisko organów celnych.

P. Spółka jawna (uprzednia nazwa [...] spółka jawna) w 2003 r. prowadziła działalność gospodarczą, której przedmiotem był handel paliwami - olejem opałowym, olejem napędowym, etyliną ET 94/U95 i benzyną bezołowiową. W wyniku przeprowadzonej w 2007 r. kontroli rzetelności deklarowania podstaw opodatkowania, prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług oraz rzetelności wykazywanego dochodu Spółki za rok 2003 ustalono, że w okresie objętym kontrolą Spółka nie składała deklaracji podatkowej z tytułu obrotu paliwami silnikowymi. Na podstawie zebranych materiałów, w tym faktur VAT, wydruków i rejestrów korekt z kasy fiskalnej, ustalono, że Spółka w 2003 r. sprzedała o 346.229,2 litrów oleju napędowego więcej niż nabyła oraz nie rozliczyła się prawidłowo z 27.365,60 litrów oleju opałowego w I i II kwartale tego roku, przy czym zapisy w rejestrach zakupu VAT były wykazane prawidłowo. Spółka sporządzała spisy z natury (bez wskazania nazwisk osób sporządzających) oraz kwartalną inwentaryzację ilościową (w obecności wspólników). Wycenę wartościową dokonywał główny księgowy. Spisujący nie dostrzegli nieprawidłowości a w szczególności większej od zakupu sprzedaży oleju napędowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00