Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 5 września 2013 r., sygn. I FZ 350/13

Prawo pomocy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), , , po rozpoznaniu w dniu 5 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia T. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 965/12 w przedmiocie odmowy zmiany postanowienia z dnia 1 października 2012 r. o odmowie przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie ze skargi T. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 22 marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt: III SA/Gl 965/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odmówił T. B. (dalej: "strona", "skarżący") zmiany postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 października 2012 r., odmawiającego skarżącemu przyznania prawa pomocy.

W pisemnych motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji podał, że przy piśmie procesowym pełnomocnika z dnia 1 marca 2013 r. skarżący złożył kolejny wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Wniosek ten skarżący uzasadnił zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej i nieuzyskiwaniem żadnych dochodów, a także brakiem majątku (zarówno ruchomego jak i nieruchomego), oszczędności czy papierów wartościowych i pozostawieniem we wspólnym gospodarstwie domowym z żoną i dwójka małoletnich dzieci. Jednocześnie oświadczył, że z uwagi na zły stan zdrowia nie jest w stanie przedłożyć obecnie pełnej dokumentacji dotyczącej sytuacji finansowej i majątkowej oraz w sposób pełny i wyczerpujący uzasadnić wniosku o zwolnienie od ponoszenia kosztów. Do wniosku dołączył kopię następujących dokumentów: wydruk księgi firmy B. za okres od stycznia do grudnia 2012 r., wydruk rachunków i strat firmy A., wyciągu z rachunku [...] z dnia 28 lutego 2013 r., pisma [...] z dnia 17 stycznia 2013 r., zaświadczeń o wynagrodzeniu z dnia 28 lutego 2013 r. wystawionych na rzecz M. B. oraz T. B. Pełnomocnik strony wskazał ponadto, że miesięczne koszty związane z utrzymaniem mieszkania skarżący określił na kwotę 1.000 zł, a tytułem alimentów na utrzymanie dzieci T. B. przekazuje kwotę 600 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00