Postanowienie NSA z dnia 28 maja 2013 r., sygn. II FZ 246/13
Wstrzymanie wykonania aktu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Jerzy Płusa, , , po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia U. sp. z o.o. w L. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. akt I SA-Lu 978-12 w przedmiocie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi U. sp. z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 17 października 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2009 r. postanawia oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Lu 978/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odmówił U. sp. z o.o. w L. - dalej jako "Spółka", wstrzymana wykonania zaskarżonej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 17 października 2012 r.
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego postanowienia stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, iż wraz ze skargą na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 17 października 2012 r. Spółka złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, podając, że nie posiada obecnie wolnych środków finansowych z uwagi na aktualną sytuację w gospodarce, prowadzone projekty biznesowe oraz skutki kryzysu finansowego. Spółka wskazała, że wyasygnowanie środków wiązałoby się z koniecznością zrywania kontaktów, utratą dobrej marki, wiarygodności Spółki, destabilizacją płynności finansowej i w konsekwencji zagroziłoby dalszemu istnieniu Spółki. Skutkiem wykonania decyzji wymiarowej byłoby wszczęcie postępowania egzekucyjnego, blokada kont bankowych, a może nawet zajęcie majątku ruchomego. Podkreśliła, że posiada także inny majątek, który w razie utrzymania w mocy zaskarżonych decyzji, będzie stanowił "źródło roszczeń Skarbu Państwa".