Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. I FSK 120/13

Art. 1 P.u.s.a., jako przepis ustrojowy normujący zakres i kryterium kontroli działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne, nie może co do zasady stanowić samodzielnej podstawy kasacyjnej. To, czy ocena legalności zaskarżonej decyzji była prawidłowa czy też błędna, nie może być utożsamiane z naruszeniem tego przepisu. Tylko wyjątkowo, w sytuacji gdy sąd dokonał kontroli zaskarżonej decyzji w oparciu o inne kryterium, niż kryterium legalności czy też orzekał w sprawie, która nie podlega rozpoznaniu przez sądy administracyjne, przepis ten może stanowić samodzielną podstawę kasacyjną, jednak w rozpoznawanej sprawie sytuacja taka nie ma miejsca.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 września 2012 r. sygn. akt I SA/Łd 831/12 w sprawie ze skargi L. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 25 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za marzec - wrzesień 2009 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za październik - grudzień 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 3.600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 września 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 831/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Ł. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 25 maja 2012 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiąca 2009 r.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że w 2009 r. Ł. K. (dalej jako "skarżący") prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Firma Handlowa "G.". W toku kontroli przeprowadzonej u skarżącego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za okres styczeń-grudzień 2009 r. ustalono, że skarżący w tym okresie korzystał ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm., dalej jako "ustawa o VAT"). Jako ewidencję sprzedaży, o której mowa w art. 109 ust. 1 ustawy o VAT skarżący traktował ewidencję przychodów prowadzoną dla celów rozliczeń z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego. W prowadzonej ewidencji w okresie styczeń-grudzień 2009 r. wykazał kwotę przychodu w łącznej wysokości 44.180 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00