Wyrok NSA z dnia 23 października 2013 r., sygn. I FSK 1597/12
Wystawa lub targi, niezależnie od tematyki, jakiej są poświęcone, mają na celu dostarczenie wielu odbiorcom, co do zasady w jednym miejscu i w ramach jednorazowej prezentacji, różnorodnych usług o złożonym charakterze, służących w szczególności przedstawieniu informacji, dóbr lub wydarzeń w celu ich promocji. W tych okolicznościach wystawę lub targi należy uznać za działalność podobną, określoną w art. 9 ust. 2 lit. c) tiret pierwsze Szóstej Dyrektywy, któremu odpowiada art. 52 lit. a Dyrektywy 2006/112/WE.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 9 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 lipca 2012 r. sygn. akt I SA/Po 372/12 w sprawie ze skargi I. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu I pierwszej instancji i przedstawiony przez ten sąd przebieg postępowania przed organami podatkowymi.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 lipca 2012 r. (sygn. akt I SA/Po 372/12) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę I. spółki z o.o. w P. (dalej, skarżąca spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 stycznia 2012 r. (nr [...]) w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Za podstawę rozstrzygnięcia Wojewódzki Sąd Administracyjny przyjął następujące ustalenia i wnioski.
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisu art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, dalej: ustawa o VAT) skarżąca spółka wyjaśniła, że w ramach świadczonych usług polegających na wynajmie powierzchni na targach, organizacji imprez targowych oraz organizacji konferencji branżowych, zawarła umowę z P., dotyczącą wynajmu powierzchni wystawienniczej. Wskazała, że usługa będzie wykonana na terytorium Rosji a w jej skład wchodzić będzie także dostawa mediów oraz budowa i rozbiórka stoiska targowego. W związku z powyższym skarżąca spółka zadała pytanie "Czy usługa wynajmu powierzchni wystawienniczej oraz usługa dostawy mediów, budowy i rozbiórki stoiska targowego, zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, będzie opodatkowana w miejscu położenia nieruchomości". Skarżąca spółka, prezentując własne stanowisko, przyjęła, że usługi świadczone przez nią na rzecz P. powinny być opodatkowane na terytorium Rosji, zgodnie z obwiązującymi w tym państwie zasadami. Tym samym świadczenie tych usług nie jest opodatkowane podatkiem VAT w Polsce.