Wyrok NSA z dnia 13 września 2013 r., sygn. II FSK 2641/11
Jeżeli wierzyciel jest przekonany o istnieniu i wymagalności obowiązku, którego zobowiązany dobrowolnie nie wykonuje, musi podjąć czynności zmierzające do przymuszenia zobowiązanego do jego wykonania, a więc także wystosować upomnienie. Skuteczność tego upomnienia nie jest uzależniona od tego, czy obowiązek istnieje czy też nie istnieje. Jest to wymóg formalny, który musi być spełniony przed wszczęciem egzekucji. Służyć ma umożliwieniu zobowiązanemu dobrowolnego wykonania obowiązku bądź wyjaśnienia powodów uchylania się od jego wykonania. Upomnienie jest w istocie przypomnieniem zobowiązanemu o niewykonanym obowiązku. Nie musi ono zawierać dokładnego wyliczenia odsetek, skoro zgodnie z art.53 § 3 O.p. odsetki za zwłokę naliczać ma podatnik.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska- Nowacka (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 13 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 316/11 w sprawie ze skargi R. J. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 3 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 316/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpatrzeniu skargi R. J. (dalej: "skarżący") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 3 marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego, oddalił skargę.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym: