Wyrok NSA z dnia 4 września 2013 r., sygn. II FSK 2457/11
Powstanie i ustanie obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych nie zależy od tego, czy pojazd jest - w okresie podatkowym - utrzymywany w stanie odpowiadającym warunkom, o których mowa w art. 66 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym. Istotne jest, że jest on zarejestrowany i nie została wydana przez organ rejestrujący decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Wyrejestrowanie pojazdu, jak i czasowe wycofanie go z ruchu, dokonywane jest poprzez wydanie decyzji przez organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu (art. 79 ust. 1 i art. 78a ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Nie następuje ono z mocy prawa w przypadku, gdy pojazd nie spełnia warunków dopuszczenia go do ruchu(nie stanowi to zresztą podstawy do wyrejestrowania-art. 79 ust.1 Prawa o ruchu drogowym). Dopóki na wniosek właściciela pojazdu nie zostanie on wyrejestrowany, dopóty ciąży zatem na nim jako podatniku obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych, stosownie do art. 9 ust. 1 i ust. 4 u.p.o.l.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 107/11 w sprawie ze skargi D. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 24 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2005 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 107/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpatrzeniu skargi D. S. (dalej: "skarżący") w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych za 2005 r., oddalił skargę.
Decyzją z dnia 17 sierpnia 2010 r. Prezydent Miasta L. określił D. S. zobowiązanie podatkowe w podatku od środków transportowych za 2005 r. Organ ustalił, że w badanym okresie skarżący był właścicielem ciągnika siodłowego marki R. i naczepy marki K., nie złożył jednak deklaracji na podatek od wyżej wymienionych środków transportowych i nie wpłacił należnego podatku.