Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2013 r., sygn. II FSK 2216/11

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi umowa leasingu operacyjnego pozwalało nowemu korzystającemu na zaliczenie rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu także przed 1 stycznia 2013 r.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Teresa Randak, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 8 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 176/11 w sprawie ze skargi A.P. S.A. z siedzibą w B. (dawniej: A.S. S.A. z siedzibą w B.) na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Bk 176/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w sprawie ze skargi A. S.A. w Białymstoku uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 2011r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.2. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że A-B. Spółka z o.o. zamierza wnieść swoje przedsiębiorstwo aportem do Spółki. Wskazano, że w skład przejmowanego przedsiębiorstwa wchodzą m.in. prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest podlegająca amortyzacji rzecz ruchoma. Umowa zawarta została na okres, który stanowi ponad 40 % normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu, a jednocześnie suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej rzeczy ruchomej będącej przedmiotem umowy leasingu. Spółka po wniesieniu aportu stanie się stroną umowy leasingu w wyniku zawarcia stosownego aneksu do umowy, na co wyraził już zgodę leasingodawca, przy czym aneks ten nie wprowadzi do umowy jakichkolwiek innych zmian, poza formalną zmianą strony korzystającej, którą stanie się wnioskodawca. Dodatkowo wskazano, że okres, jaki pozostanie do końca obowiązywania umowy będzie krótszy, niż 40 % normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu oraz, że opłaty ustalone w umowie leasingu stanowią dla A. B. sp. z o. o. koszt uzyskania przychodów. Zadano pytanie : "Czy po wniesieniu przedsiębiorstwa A. B. Sp. z o. o. aportem do Spółki A. S.A. oraz po przejęciu przez wnioskodawcę umowy leasingu zawartej wcześniej przez A. B. Sp. z o. o. - spółka A S.A. będzie mogła traktować ponoszone przez nią opłaty ustalone w umowie leasingu, jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 17b ust. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; zwana dalej : "u.p.d.o.p.")?" Zdaniem podatnika po wniesieniu przedsiębiorstwa A. B. Sp. z o.o. aportem do A. S.A. oraz po zawarciu aneksu do umowy leasingu, z mocy którego dokona się zmiana strony korzystającej będzie mogła ona traktować ponoszone przez nią opłaty ustalone w umowie leasingu, jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art.17b ust.1 u.p.d.o.p., gdyż przepis ten w żadnym miejscu nie odnosi się do osoby finansującego, jak i osoby korzystającego i dokonanie zmian po stronie podmiotowej w żaden sposób nie wpływa na treść umowy oraz wynikające z niej prawa i obowiązki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00