Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. I FSK 1066/12
Zgodnie z art. 285 § 2 Ordynacji podatkowej oświadczenie o rezygnacji z prawa uczestniczenia w czynnościach kontrolnych składane jest na piśmie. W razie odmowy złożenia oświadczenia kontrolujący dokonuje odpowiedniej adnotacji, dołączając ją do protokołu. Przepisy te są wyrazem zapewnienia kontrolowanemu czynnego udziału w każdej czynności kontrolnej. Wiążą się z obowiązkiem powiadomienia kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej o miejscu i terminie przeprowadzenia określonych dowodów.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlk. z dnia 22 września 2011 r. sygn. akt I SA/Go 516/11 w sprawie ze skargi E. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 8 kwietnia 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień, październik i grudzień 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Z. kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 22 września 2011 r., sygn. akt I SA/Go 516/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę E. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z 8 kwietnia 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień, październik i grudzień 2007 r.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 30 września 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. określił skarżącej zobowiązanie z tytułu podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień, październik i grudzień 2007 r. Skarżąca w deklaracjach VAT-7 za te miesiące wykazała m. in. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0 %. Organ pierwszej instancji ustalił, że skarżąca nie dokonała jednak wywozu towarów z terytorium Polski, który to warunek jest niezbędny dla uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Towary te zostały sprzedane na terytorium kraju. Faktury sprzedaży wystawione dla firm czeskich nie odzwierciedlały rzeczywistego przebiegu transakcji i nie mogły stanowić podstawy do zastosowania stawki 0 % właściwej dla dostaw wewnątrzwspólnotowych. W tej sytuacji do transakcji tych zastosowano obowiązującą dla transakcji krajowych w 2007 r. stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22 %.