Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2013 r., sygn. II FSK 1616/11

Rolnik nie płaci, co do zasady, podatku dochodowego od sprzedaży pastwiska. Podatek wystąpi tylko w sytuacji sprzedaży pastwiska na cele niezwiązane z rolnictwem, np. pod budowę hipermarketu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA del. Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1423/10 w sprawie ze skargi L. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 25 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1423/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów, działającego z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w P., z dnia 25 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

1.2. Jak wskazał Sąd pierwszej instancji, L. M. wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, przedstawiając następujący stan faktyczny: w dniu 21 września 2007 r. wraz z małżonką nabył do majątku wspólnego gospodarstwo rolne składające się z trzech działek: o pow. 0,53 ha niezabudowana, oznaczona w ewidencji gruntów jako grunty orne; o pow. 0,30 ha niezabudowana, oznaczona w ewidencji gruntów jako grunty orne oraz o pow. 0,652 ha oznaczona w ewidencji gruntów jako pastwiska trwałe oraz użytki rolne zabudowane zabudowaniami z okresu sprzed II wojny światowej budynkiem mieszkalnym oraz przyległymi budynkami gospodarskimi. Dwie z nich przylegają do siebie, a trzecia położona jest po przeciwnej stronie i ich łączna powierzchnia wynosi 1,4820 ha. Nieruchomość nie była przez małżonków wykorzystywana do działalności gospodarczej a na gruntach ornych prowadzili uprawy rolnicze. Gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie, na którym położone są działki i jest to okolica o typowym charakterze rolniczym. Opisaną nieruchomość wnioskodawca i jego żona sprzedali w dniu 3 listopada 2009 r. a jej nabywcami zostali małżonkowie nie dokonujący tego nabycia w ramach działalności gospodarczej. W umowie sprzedaży zaznaczono, że nieruchomość jest nieruchomością rolną w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego(Dz. U. 2003 r. Nr 64, poz. 592, ze zm.), a nabywcy nie spełniają warunków określonych w art. 5 i 6 ustawy a Agencja Nieruchomości Rolnych nie skorzystała z przysługującego jej prawa pierwokupu. Na dzień złożenia wniosku grunty orne nadal są wykorzystywane pod uprawy. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym wnioskodawca zadał pytanie: czy przychód jaki uzyskał ze sprzedaży opisanej nieruchomości korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, ze zm.) - dalej u.p.d.o.f.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00