Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 maja 2013 r., sygn. II FSK 1999/11

W odniesieniu do pojęcia "interesu publicznego" istotną rolę odgrywają głównie te wartości, które w społecznej hierarchii można umiejscowić na najwyższym poziomie. A zatem to głównie wartości podstawowe są istotą "interesu publicznego", pojęcie to ma bowiem wymiar nie tylko ekonomiczny, polityczny czy też prawny, ale – co istotne – polega ocenom o charakterze etycznym stanowiącym dopełnienie ocen prawnych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf Kalamala, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA del. Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Domańska, po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. - Przedsiębiorstwo [...] "M." z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2605/10 w sprawie ze skargi M. S. - Przedsiębiorstwo [...] "M." z siedzibą w N. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia oraz rozłożenia na raty zaległych wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za poszczególne miesiące 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S. - Przedsiębiorstwo [...] "M." z siedzibą w N. na rzecz Ministra Pracy i Polityki Społecznej kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 11 kwietnia 2011 r., w sprawie III SA/Wa 2605/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. S. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia oraz rozłożenia na raty zaległych wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) za poszczególne miesiące 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 r.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy, Sąd pierwszej instancji podał, że M. S., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe A., wnioskiem z 19 listopada 2009 r. (uzupełnionym pismem z 10 grudnia 2009 r.) wystąpił o częściowe umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych wpłat na PFRON. Skarżący uzasadnił swój wniosek trudnościami finansowymi, restrukturyzacją przedsiębiorstwa oraz zmianą jego siedziby. Jako przyczynę wskazał również półtoraroczny kryzys w branży (produkcja dla rolnictwa), który z uwagi na dwusezonowość produkcji, doprowadził do braku płynności finansowej. Strona podniosła, że jednorazowa spłata zaległości przekracza jej możliwości finansowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00