Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2013 r., sygn. II FSK 1681/11

Różnic kursowych powstałych w wyniku rozchodu środków z takiego rachunku nie można uznać za związane z nakładami na środek trwały. Takie różnice kursowe związane są wyłącznie z posiadaniem środków pieniężnych na rachunku walutowym przez pewien czas, w którym nastąpiła zmiana kursu waluty.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędziowie NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), WSA del. Beata Cieloch, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 183/11 w sprawie ze skargi W. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 5 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną. [pic]

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 2 marca 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 183/11, oddalił skargę W. S.A. we W., dalej powoływana również jako "skarżąca", na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 5 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Podstawą prawną powyższego orzeczenia Sądu I instancji był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm. ), określanej dalej p.p.s.a.

Z ustaleń stanu faktycznego podanego w zaskarżonym wyżej przywołanym wyroku wynika, że skarżąca zrealizowała inwestycję - kompleks rekreacyjno wypoczynkowy (Aquapark), położoną na gruncie stanowiącym własność Gminy W.. Inwestycja została oddana do użytku w styczniu 2008 r. i sfinansowana miedzy innymi z kredytu zaciągniętego w walucie obcej, udzielonego przez zagraniczną instytucję kredytową. Zgodnie z warunkami umowy kredytowej pierwsza rata spłaty kredytu został uiszczona 15 stycznia 2008 r. W trakcie realizacji inwestycji wnioskodawca korzystał w znacznej części z dostaw i usług podmiotów zagranicznych, rozliczanych w walucie obcej. Ze względu na wahania kursu waluty, w której kredyt zaciągnięto, w trakcie inwestycji, a także waluty, w której zaciągnięto zobowiązania, powstały różnice kursowe skutkujące zmianą rzeczywistej wartości kredytu i zobowiązań. Różnice kursowe obejmują następujące sytuacje: (1) różnice kursowe ustalone pomiędzy wartością kredytu z dnia jego uzyskania a wartością obliczoną przy zastosowaniu średniego kursu NBP w dniu oddania inwestycji do używanie, tj. w dniu 31.01.2008 r.; (2) różnice kursowe ustalone pomiędzy wartością zobowiązań w walucie obcej w dniu ich poniesienia z tytułu zakupu towarów i usług od podmiotów zagranicznych, stanowiących element kosztu wytworzenia środka trwałego, a wartością tych zobowiązań obliczoną przy zastosowaniu średniego kursy NBP w dniu oddania inwestycji do użytku, tj. w dniu 31.01.2008 r.; (3) różnice kursowe od środków na bieżącym rachunki walutowym, uzyskanych w następstwie zaciągnięcia kredytu w walucie obcej (wypływ z rachunku walutowego środków w celu przeznaczenia na zapłatę zobowiązań wyrażonych w walucie polskiej albo na zapłatę posiadaną walutą za zobowiązania w walucie obcej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00